Login


Miniakce HDS CZ – BOŘENÁ HORA 30. 7. 2011

Jarda Klepal a Dušan Šuráni (chrbtem k objektívu)Již delší dobu jsme s Dušanem Šuránim plánovali potápění s historickými automatikami. Dušan má rozsáhlou sbírku a tak pro tuto příležitost vybral svůj nový přírůstek Medi 713 a osvědčený Saturn. Setkali jsme se poslední víkend v červenci na lomu Bořená hora ve středních Čechách. Po vybalení a sestavení našich přístrojů jsme způsobili mezi přítomnými potápěči lehký údiv, cože to vlastně je a jestli s tím opravdu polezeme do vody. Byli zde právě potápěči jak s otevřenými okruhy, tak i s rebreathry a bylo zajímavé porovnat tuto dnešní potápěčskou  techniku s výrobky zhruba o padesát let staršími. Po drobných technických potížích při kompletaci starých přístrojů  jsme se ponořili. Po vzájemné kontrole možných úniků vzduchu jsme opatrně rozdýchávali automatiky. Nádechové odpory  byly velmi nepříjemné, patrně způsobené špatnou polohou při plavání pod vodou. Pro vyvážení jsem použil  límcovou vestu od lehké soupravy PL 40, Dušan si připojil suchý oblek na separátní dvoulitrovou láhev. Když jsme našli správný trim při plavání, nádechový odpor se markantně snížil a dýchání se značně zlepšilo. Ponor jsme dokončili bez problémů.

Na této lokalitě již třetí rok buduje Daniel Ryl potápěčskou základnu s vynikajícím zázemím. Od terénních úprav, parkování uvnitř areálu, sociálního zařízení, společenské místnosti, přístupů do vody, výkonného kompresoru, půjčovny veškeré potápěčské výstroje po možnost dobrého občerstvení . V současné době dokončuje stavbu chatiček pro ubytování. Pod vodou je vrak vrtulníku MI 8 a jiné atrakce. O velkých štikách, sumci, kaprech a dalších rybách ani nemluvě. Myslím, že by naše společnost, tady mohla každoročně pořádat setkání příznivců historického potápění s možností si věci vyzkoušet pod vodou.

Jarda Klepal
Jarda Klepal vlevo (vesta z PL40) a Dušan Šuráni (Medi 713)Medi 713Dušan Šuráni a Medi 713Pohled na oba přístroje ze zaduOpatrněDušan ŠurániJarda KlepalJarda KlepalDušan ŠurániVesta PL40Vesta PL40 vypouštěcí ventilOpět na vrchuDetail manometruOpět na vrchu – Jarda KlepalZleva: Dušan Šuráni a Jarda KlepalZleva: Dušan Šuráni a Jarda Klepal s přístrojmi na soběPřístroje Medi 713 a Saturn

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 736 506 534, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign