Login


Neustadt 2016

01.07. 2016
Neustadt 2016

Naše Společnost pro historii potápění se od roku 2011 účastní setkání  které pořádá německá HDS v krásném městě Neustadt an der Weinstrasse a jeho okolí. Z původně malé skupinky zdejších potápěčů sběratelů a fandů historických potápěčských přístrojů, se stalo toto setkání evropskou a možno říci i světovou událostí.  Letošní  účastníci přijeli  z Německa, Anglie, Norska, Dánska, Polska, Francie, USA, Švédska, Holandska, Brazílie a možná jsem na někoho zapomněl. Každoročně přijíždějí potápěči a podobně postižení jedinci, pro které není zatěžko se trmácet tisíce kilometrů, aby si odvezli nějaký kousek, který v očích ostatní populace patří nejspíše na smetiště. Za tu dobu jsme se seznámili s bezvadnými lidmi, navzájem si vyměnili spoustu předmětů a zkušeností, uzavřeli i osobní přátelství.

Letos (11.–12.6.2016) jsme první den navštívili soukromé muzeum fotoaparátů a kamer s tematickou výstavou vývoje podvodní fototechniky v blízkém městečku Deidesheim. Večerní zajímavé přednášky se týkaly změn  technických norem potápění v Německu v průběhu století, historie dvoušroubových skafandrů v Dánsku, používání klasických skafandrů řeckými lovci mořských hub. Příspěvek Oldy Lukše o neznámém, náhodně objeveném dýchacím přístroji, vyráběného koncem třicátých let firmou Ing. Šámal a spol. v Praze, byl překvapením a zaujal všechny přítomné. Následující den, který je tradičně věnován výstavě sbírek členů různých HDS a burze, jsme se přesunuli k jezeru Lingenhofen. Všechny předchozí akce se konaly u nám již dobře známého jezera Marx a tak jsme uvítali tuto změnu. Zde pod zastřešenými stoly u místní restaurace byl ten pravý ráj pro oko, ale samozřejmě peklo pro peněženku. Nicméně  i každý  z naší výpravy si jistě udělal radost. Myslím že výlet byl pro účastníky naší menší výpravy  Honzu Matouška, Frantu Bindra, Oldu Lukše, Mirka Lukáše, Dušana Šurániho, Jardu Knotka a Jardu Klepala příležitostí k obohacení svých sbírek i znalostí. Předali jsme také našim přátelům pozvání na naše Retropotápění – memoriál Jirky Trpíka, které chystáme v září letošního roku.

Jarda Klepal

Foto: © 2016 Jarda Klepal

Deidesheim u Neustadtu© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZPrvní kinofilmový UW foto od Nikonu.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZSoukromé muzeum foto a filmové techniky v Deidesheimu.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZExpozice věnovaná UW foto a filmové techniky od začátku až do dnešku.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZZahájení setkání 2016 pořádané HDS Germany.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZOldova zajímavá  prezentace o neznámém dýchacím přístroji od f. Ing Šámal z třicátých let.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZUkázka produkce f. Medi DDR.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZRůzné od Draeger…© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZUkázka sbírky dvouhadicovek Daeger Franze Rothsbrusta.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZRB přilba Draeger „ Bubi Kopf “© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZPřilba s jednohadicové automatiky.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZOlda s Dušanem jsou spokojeni.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZJarda s přírůstkem do sbírky – oblek Siebe Gormann s Frantou, který prohlásil že naše zahraničně obchodní bilance je pasivní. Více jsme koupili, než prodali.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZHonza identifikuje nůž od DM 20.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZPravnučka zakladatele f. Draeger se sběratelem Davidem Dekkerem z Holandska u přilby Bubi Kopf.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZMirek a Dušan při obchodním jednání.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZKlasika…© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZHostinec Am See u kterého vše probíhalo.© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZSpoločné foto u jezera Lingenfelder, zleva: Olda Lukš, Franz Rothbrust, Jarda Klepal, Wieslaw Wachowski, Jarda Knotek, Honza Matoušek, Franta Binder, Mirek Lukáš a Dušan Šuráni© 2016 David Dekker z Nizozemska

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 608 100 016, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign