Login


Oprášený mýtus – Silická Ľadnica (28. a 29.7.2012)

Porada Speleoaquanautů před akcí Silická Ľadnica 7 2012

Letos podruhé se vydal náš tým do jednoho z nejzajímavějších míst Slovenského krasu – Silickej Ľadnice.

V 80. letech to byli právě naši „staří“ členové, kteří poprvé proplavali obávaný a náročný sifon Kufr a objevili tak zásadní pokračování této jeskyně. Byl to na tehdejší dobu veliký úspěch a ještě dnes jim patří obdiv za tenhle husarský kousek. Protože však byl na dlouhou dobu vydán zákaz vstupu do lokality, výzkumy na dlouhý čas utichly.

Teprve letošní rok se podařilo získat slovenským kolegům z Rožňavské skupiny Minotaurus výjimku od kompetentních úřadů, aby bylo možné pokračovat v kdysi započatých plánech. Nabídla se tak nečekaná příležitost k navázání mezinárodní spolupráce slovenských a českých jeskyňářů na obnovení činnosti v oblíbené jeskyni.

Začátkem letošního roku proplaval dnes již bohužel tragicky zesnulý Jirka Huráb opět obávaný Kufr. Díky mazané úpravě naplavené hrázky se mu navíc podařilo snížit o pár centimetrů hladinu nebezpečného sifonu a umožnit tak přístup jeskyňářům bez nutnosti potápěčského vybavení! Tím se otevřela důležitá cesta pro podrobnější průzkum vzdálených částí jeskyně...

...

Víkendová akce pod vedením Rožňavské skupiny byla zaměřena na zajištění nebezpečných úseků jeskyně pro bezproblémový postup. Dále na vymezování „povolené“ cesty - je zde brán maximální zřetel na neporušení výzdoby. Členové Speleoaquanautu rovněž pomáhali spolu s dalšími jeskyňáři na zahájení přesného mapování a na přípravách pro další případné objevy zatím neznámých prostor v perspektivních částech systému.

Úspěšná akce byla tradičně završena nočním posezením se slovenskými přáteli.


Za Speleoaquanaut se účastnili: Dan Hutňan, Martin Hutňan, DrKozel, Matouš (jako host)

Zdroj: http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-opraseny-mytus-silicka-ladnica-28-a-29-7-2012-72-198

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 736 506 534, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign