Login


Retro potápění Bořená Hora 8.–10. 9.2016
Memoriál Jirky Trpíka – 2. ročník

21.09. 2016
Retro potápění Bořená Hora 2016 – Memoriál Jirky Trpíka – 2 ročník (na foto Jaroslav Klepal)

Po úspěšné akci z předchozího roku se naše společnost rozhodla uspořádat druhý ročník Memoriálu Jirky Trpíka opět na lokalitě Bořená hora u Sedlčan. Zachovali jsme i poněkud časově volnější strukturu programu, což se ukázalo jako výhodné z hlediska dojezdu našich členů a hostů z ciziny. Letos kromě našich členů přijeli kamarádi z německé a polské HDS a tak naše akce začala mít mezinárodní rozměr. Z Německa přijel Lothar Seveke a Helmut Sauer se synem, z Polska Wieslaw Wachowski s dcerou a dvěma přáteli. Celou akci dokumentoval nad vodou, pod vodou a i dronem ze vzduchu kameraman a režisér Vlasta Urban se svými kolegy. Přítomen byl i reportér ze zpravodajské redakce ČT 24, která odpoledne uvedla šot z naší akce ve svém vysílání. Opět přijel Pavel Gross se svoji ženou Líbou. Navštívila nás i paní Věra Trpíková s rodinou. Celá akce byla samozřejmě dostupná pro širokou potápěčskou veřejnost, včetně prezentací i možnosti si vyzkoušet vystavenou techniku.

Sbírka plicních automatik Mistral. © 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZNaši členové přivezli ukázky ze svých sbírek a tak byla možnost si prohlédnout a případně vyzkoušet některé historické automatiky výrobců z celé Evropy, límcové kompenzátory, analogové a kapilární hloubkoměry, svítilny, nože, pouzdra kamer a fotoaparátů a tak pod. Největší zájem byl jako loni o ponor v těžkém skafandru Draeger Jardy Knotka, který s dvoupístovou ruční vzduchovou pumpou byl stále v obležení zájemců. Tady bych se chěl zmínit že jedním s potápěčů byl i patnáciletý Michal Lukš, kterému se splnilo obrovské přání. Pod hladinu sestoupil v přilbovém skafandru Draeger a poznal tak, jaký je rozdíl mezi potápěčem s ploutvemi a aqualungem a potápěčem s kovovou přilbou a těžkými botami při procházce po dně. Byl to pro něj nezapomenutelný zážitek a jeho radost se ještě zvýšila, když mu po návratu na hladinu majitel skafandru Jarda Knotek sdělil, že je zřejmě nejmladší potápěč z celé České republiky, který se takto dostal pod vodu. Jarda se sám v přilbovém skafandru podíval pod vodu až v 18ti letech, takže má Michal tříletý náskok. Wieslaw Wachowski přivezl kromě otevřené přilby profesora Wojtusijaka několik celoobličejových profesionálních masek od francouzské firmy Comex, používaných a testovaných pro hloubky do pětiset metrů. Také tyto masky jsme si mohli vyzkoušet pod vodou a ocenit jejich komfort.

Pani Grossová. © 2016 Franta PudilS otevřenou přilbu se v pohodě prošla po dně i paní Grossová. V sobotu večer jsme zhlédli prezentaci polských kolegů z varšavského muzea potápění o stavbě repliky Klingertova skafandru a jeho předvedení letos v červnu ve Wroclawi. Dále prezentaci Wieslawa Wachowského o historii francouzské firmy Comex, jejichž výrobky jsme si sami mohli vyzkoušet. Obě prezentace vzbudily zaslouženou pozornost přítomného publika. Další promítání ukázalo profesionální snímek z loňského prvního ročníku Retropotápění – Memoriálu Jirky Trpíka a ukázka z připravovaného seriálu o Petru Katzovi od Vlasty Urbana. Také tyto filmečky se všem přítomným moc líbily. Co říci na závěr. Po celý víkend nám přálo super počasí. Viditelnost pod vodou vynikající, jak je vidět na snímcích a videiích. Poděkování paří všem, kteří se na zajištění akce podíleli a neváhali přivézt projekční techniku a svoje sbírkové předměty a dokonce je půjčit sobě podobným šílencům. Podobně také děkujeme Potya teamu z Bořené hory, který nám upravil prostor k vystavení techniky a promítání i dalším servisem. Chtěl bych se také zmínit o ohlasech v zahraničí. Fotografie a výborné hodnocení průběhu setkání, které umístili němečtí kolegové na své facebookové stránky, sdílelo již několik společností HDS ve světě. Asi bych také mohl citovat vtipný komentář Franty Pudila, kterým doprovodil svoje  pěkné fotografie.

 „…, 9.9.–11.9. 2016 proběhla fajn akce HDS na lomu Bořená Hora. K vidění a k vyzkoušení byl skafandr Drager včetně funkční pumpy a spoustu dalších exponátů. Mně se tedy nejvíc líbilo, že výstava historických exponátů byla interaktivní. Některé exponáty se dokonce pohybovaly, mluvily, pily pivo a chodily i na záchod (některé častěji než bývá běžné.) Bylo fajn potkat staré kamarády a i najít nové. Na akci přijela i celá rodina Jirky Trpíka,  který stál u zrodu HDS. Počasí se vydařilo, pracovnice občerstvení celkem zvládaly velký nápor zákazníků a viditelnost byla taková. že se i přes rušný provoz pod vodou dalo i fotit.“

Zbývá tedy dodat, že bychom měli začít připravovat třetí ročník 2017.


Jarda Klepal

Foto z akce: Jaroslav Knotek, Zdeněk Otradovský, Miroslav Lukáš, Dušan Šuráni, Franta Pudil

HDS CZ Retro potápění Bořená hora 2016© 2016 HDS CZCeloobličejové masky s automatikami (sbírka polských kolegů).© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZFranta prohlíží fotoaparát v UW-pouzdře.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZKamery v pouzdrech.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZSbírka plicních automatik Mistral.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZPrvní stupně.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZZajímavé sběratelské kousky automatik a UW-blesku.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZUW-pouzdra pro fotografy (výroba CS).© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZPročítání příspěvků  do připravované knihy.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZPo ponoru, ještě póza pro fotografy. Retro diving HDS CZ Bořená Hora 2016© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZHonza listuje příspěvky pro knihu.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZCo dá takové oblékání práce…© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZFilip a Pavel čekají s fotoaparáty na kolegu ve skafandru.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZKonečně se dočkali. Potápění v historickém skafandru.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZJedno podvodní foto potápěče.© 2016 HDS CZOldo Lukš a Dušan Šuráni.© 2016 Miroslav Lukáš, HDS CZZ vody opět na sucho.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZOdstrojeni© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZPani Grossová v přilbě od HDS PL.© 2016 Franta PudilHDS DE© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZHistorický výstroj© 2016 Jaroslav Klepal, HDS CZDiskuse© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZPřilba a těžké boty.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZHistorická bota s náplecníkem.© 2016 Zdeněk Otradovský, HDS CZPotápění s historickou potápěčskou technikou© 2016 Dušan Šuráni, HDS CZLothar Seveke, editor časopisu Tauchhistorie, se svým upraveným Saturnem.© 2016 Dušan Šuráni, HDS CZSpolečné foto účastníků retro potápění Bořená Hora 2016.© 2016 HDS CZ© 2016 Franta Pudil© 2016 Franta Pudil© 2016 Franta Pudil© 2016 Franta Pudil© 2016 Franta Pudil

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 608 100 016, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign