Login


Společnými silami ve velkém stylu

Společnými silami ve velkém stylu Slovensko 24. a 25. května 2013...

Slovensko 24. a 25. května 2013...

Akce skupiny z Demänovské doliny se tentokrát konala ve spolupráci nejen s potápěči našeho Speleoaquanautu a Speleodivers (Slovensko), ale též společně s horskou záchrannou službou. V rámci cvičení nám slovenští záchranáři poskytnuli vítanou pomoc při transportu těžké potápěčské techniky.

Na oba dny bylo plánováno po dvou paralelních akcích. Pátek se nesl ve znamení dalšího pokusu o nalezení cesty ke spojení Demänovského jeskynního systémů s nedalekou Štefanovou. Pokud by se propojení podařilo, vznikl by více než padesátikilometrový komplex, což by jistě znásobilo věhlas Demänovských jeskyní. Sobota pak byla věnována kdysi zapomenutému průzkumu jeskyně v Hlubokom a též pokračování náročného úseku na Zlomiskách...

Pátek 24.5.2013
V pátek v ranních hodinách se u Karola Kýšky sešly potápěčské týmy Speleoaquanautu – náčelník Dan, Mahony a DrKozel, Speleodivers – Karol, Tomáš a Erik a „hostující“ společník Radek Husák. Následoval přesun na místo činu, poněkud narušený pátečními zácpami a rekonstrukcí silnice. Navzdory hodinovému zpoždění se sešel celý explorační tým s Demänovci a se slovenskou Záchrannou službou v rozumném čase a po krátké domluvě bylo možné ihned rozjet akci.

Několik jedinců bylo vybráno pro doprovod solitéra Radka Husáka na transport potápěčské výstroje do Štefanovej jeskyně. Ačkoli se nepředpokládal žádný významný objev, přesto se Radkovi podařilo v mizerné viditelnosti podzemního jezírka objevit a rozšířit prostory o dalších pár metrů. Jediný kdo věřil v úspěch – Janko Dzúr – byl velmi spokojen. Bohužel však Radek upozornil na ne příliš šťastnou viditelnost, díky které nebylo možné detailněji prozkoumat nové místo.

Druhá – větší skupina – potápěči Dan, Karol a Mahony, podporovaní transportním týmem, se vrhnuli na průzkum prostor nově objevených začátkem letošního roku pod Tesným kanálom Pustej jeskyně. Vynořili se za sifony na suchých částech, které podrobně zmapovali. Přiblížili se opět o pár metrů správným směrem ke Štafanovej jeskyni, ale konstatovali, že další postup je bez odstranění kamenitých a písečných sedimentů nemožný.

Závěr páteční akce se hodnotil v tradičním, srdečném rozmaru nad haluškami, kýškou a možná i něčím ostřejším. Získané údaje byly předány dvornímu mapérovi Demänovců – Palovi a byl dohodnutý další postup na příští akce.

K nocování nám Janko Dzúr poskytnul svojí dřevěnou chatu přímo v dolině. Patří mu tak nejen dík za pohostinnost, ale i obdiv za odvahu. Doufejme, že jsme mu z jeho útulného hnízda neudělali našimi jeskynními proprietami příliš kůlničku na dříví… .-)

Sobota 25.5.2013
Sobotní přesun do Jánské doliny proběhl hladce a opět jsme se sešli s manšaftem slovenských záchranářů. Jejich vyšperkované Defendery dovezly většinu týmu ke vstupu do jeskyně Zlomiská, zatímco Karol a Mahony s podpůrným Tomášem zůstali na lokalitě v ústí Stanišovskej doliny.

Karol a Mahony se pak prodrali horskou bystřinou a zanořili se do léty zapomenutého vývěru v Hlubokom. Nedopadli však zcela podle očekávání, protože silný proud a zvýšená hladina vody je nemilosrdně nutila k boji proti proudu. Mahony nakonec dospěl k místu, kde skončily již předchozí pokusy o průzkum před mnoha lety. Další postup byl pro tentokrát nemožný a oba potápěči se vrátili zpět. Mahony ještě úspěšně lokalizoval nedaleký vstup do jeskyně Poschoďový potok, který se vloni průzkumníkům skryl nejspíš v naplavených větvích…

Tým záchranářů mezitím perfektně podporoval zbytek výpravy ve Zlomiskách. Fyzicky i technicky náročnější terén zvládli všichni účastníci bez potíží a dopravili materiál pro potápěče Radka a Dana až k úzké puklině. Oba potápěči se zde zanořili, avšak opět museli konstatovat vysoký stav vody, značný protiproud a mizernou viditelnost. K nepříznivým přírodním podmínkám se přidala technická závada na Danově automatice, a proto oba potápěči raději vyklidili pole, což nebylo jistě nic snadného, vzhledem k tomu, že návrat probíhal proti nekompromisnímu proudu a ještě v nulové viditelnosti. Po dvaceti minutách se oba explorátoři vynořili bohužel bez přesného zaměření nových prostor. Takže pár nově objevených metrů bude muset na zmapování opět počkat do příště.

Celá dvoudenní akce byla i přes některé potíže velmi povedená. Odměnou celému „mezinárodnímu“ týmu za odvedenou práci, týmovou souhru a nadstandardní výkony byla nejen návštěva překrásných prostor místních jeskyní, ale i přátelská a tradičně srdečná atmosféra setkání…

Za Speleoaquanaut zapsal:  Pavel Strnad alias DrKozel

Zdroj: http://www.speleoaquanaut.cz/clanek-spolecnymi-silami-ve-velkem-stylu-75-230

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 736 506 534, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign