Login


Miniponorka E 2 v Česku

17.01. 2011
konstruktéři ponorky E 2 – Jaroslav Kohout a zcela vpravo Ing. Pavel Gross

konstruktéři ponorky E 2 – Jaroslav Kohout a zcela vpravo Ing. Pavel Gross

Ve středu 12. ledna v noci úspěšně skončila rozhodující etapa dlouhodobě připravované „bojové operace E 2“ – v prostorách Technického musea Brno „přistála“ jednomístná miniponorka E 2 zkonstruovaná a postavená dvěma Čechy začátkem 80. let minulého století v jejich firmě „Underwater Systems“ UWS ve švýcarském exilu. Na tomto úspěšném finále se podílela Společnost pro historii potápění ČR ve spolupráci s technickým museem Brno a za vydatného přispění Svazu českých potápěčů. Těmito dvěma Čechy jsou Ing. Pavel Gross, zde známý veterán československého potápění a zvláště známý jako přímý účastník čs. experimentu bydlení pod vodou „XENIE“ z roku 1965 (více Dobrá voda č. 2, r. 2010), a dále jeho kolega v exilu Jaroslav Kohout. Ve svém novém domově se rozhodli, ač suchozemci, k odvážnému kroku – založit firmu zabývající se vývojem konstrukcí a výrobou podmořských plavidel.

Oba konstruktéři sestrojili několik plavidel, mezi nimiž se stala nejvíce populární ponorka E 3 GEO, s níž němečtí oceánografové objevili v hlubinách Indického oceánu poblíž Komorských ostrovů pravěkou rybu Latimérii. Pozadu nezůstala ani naše ponorka E 2, která se proslavila zejména pátráním po potopených pokladech v hlubinách průlivu La Manche. Plavidlo je určeno pro hloubku až 210 m, má jednočlennou posádku a jejím základem je ocelové těleso umožňující pobyt uvnitř v atmosférickém tlaku. Má dvě akrylové polokoule, které umožňují pozorovat mořské prostory prakticky neomezeně, při využití dvou manévrovatelných elektromotorů s vrtulemi. Plavidlo má rozměry 1,85 x 1,83 x 1,40 m a má hmotnost ca 630 kg. Maximální zátěž činí 120 kg a doba pobytu pod hladinou je maximálně 10 hodin. Rychlost pod vodou do 2,7 uzlu. Miniponorka je samozřejmě vybavena reflektory, pohyblivou „umělou rukou“, držáky pro blesková světla, kamery a fotoaparáty ve vodotěsných pouzdrech, a pro svoji bezpečnost a ovladatelnost má odhazovací zátěž 60 kg, vyvažovací vodní zátěž s vytlačováním vzduchem, akumulátory pro pohon elektromotorů a dalších elektrozařízení a signální bóji určující pozici ponorky v případě havárie.


Ponorka nyní krátce spočine v prostorách TMB a veřejnosti bude poprvé představena ve druhé polovině února 2011 na zahajovací expozici nově otevřené dopravní haly NTM Praha.

-OL-

 

 

Miniponorka E 2© 2011 HDS CZkonstruktéři ponorky Jaroslav Kohout a Ing. Pavel Gross© 2011 HDS CZúčastníci celé akce – zleva Jiří Trpík (HDS CZ), Jaroslav Kohout, Ing. Ivo Štěpánek (TM Brno), Ing. Oldřich Lukš (HDS CZ), Ing. Pavel Gross© 2011 HDS CZ

Zpět na hlavní výpis

Společnost pro historii potápění ČR, z.s. / The Historical Diving Society Czech Republic
Address: Za zastávkou 373, Dolní Měcholupy, Praha 10, ZIP Code: 111 01, Czech Republic
Mobile: +420 736 506 534, E-mail: info@hdsczech.cz, www: www.hdsczech.cz

Created by © 2009/2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign